اثرات اقتصادی انرژی بر محیط زیست

شرکت فردان فرا گستر البرز مشاور و خدمات محیط زیست و صنایع

اخذ صدور جواز تاسیس ، جوازتاسیس ، اخذ جوازتاسیس ، جواز تاسیس صنعتی ، اخذ جواز تاسیس صنایع ، جواز تاسیس صنعتی مجوزصنعتی ،اخذ مجوز صنعتی ، مجوز صنایع ، جواز صنعتی ، اخذ جواز صنعتی ، پروانه بهره برداری ، اخذ پروانه صنعتی اخذ پروانه بهره برداری ، اخذ مجوز پروانه صنعتی ، اخذ مجوز پروانه بهره برداری ، خرید و فروش مجوز صنایع ، خرید و فروش جواز صنعتی ،اخذ و واگذاری مجوز صنعتی ، مجوز کارت شناسایی صنعتی ، موافقت اصولی ، گواهی فعالیت صنعتی ، مجوز محیط زیست ،اخذ مجوز محیط زیست ، جواز محیط زیست ، اخذ جواز محیط زیست ، مجوز زیست محیطی ، اخذ مجوز زیست محیطی ،اخذ جواز زیست محیطی ، جواز زیست محیطی ، استقرارصنعتی ، استقرار زیست محیطی ، اخذ موافقت نامه محیط زیست ،اخذ استقرار صنعتی ، شهرک صنعتی ، اخذ زمین صنعتی ، مجوز زمین صنعتی ، پسماند ، مدیریت پسماند ، اخذ مدیریت پسماند ،اخذ مجوز درمناطق صنعتی ، ارزیابی محیط زیست ، ارزیابی زیست محیطی ، اخذ مجوز ارزیابی محیط زیست ، آلاینده های زیست محیطی ،کاهش آلاینده های محیط زیست ، رفع آلودگی صنعتی ، پایش زیست محیطی ، اخذ خود اظهاری زیست محیطی ، اخذ کاربری صنعتی ،مجوز کاربری زمین صنعتی ، تغییر کاربری زمین ، ایزو ، اخذ ایزو محیط زیست ، جواز ایزو ، سپتیک ، پکیج صنعتی ، نصب سپتیک ، راه اندازی و نصب پکیج ، خرید و فروش زمین صنعتی ، خرید و فروش واحد صنعتی ، انبار صنعتی سوله صنعتی ، مجوز افزایش ظرفیت طرح توسعه ، اخذ انتقال جابه جایی کارگاه کارخانه صنعتی ، اخذ جواز تاسیس داخل شهرک های صنعتی ، محیط زیست ، مجوز اخذ زمین صنعتی ، ماشین آلات صنعتی ، طرح صنعتی ، کاربری زمین زراعی ُاخذ جواز نقل و انتقال جابه جایی صنعتی ،ارزیابی زیست محیطی محیط زیست استقرار صنعتی افزایش ظرفیت طرح توسعه وتولید محصول جدید، ایزو محیط زیست، ..واگذاری مجوز و جواز صنعتی ،پروانه بهره داری،اخذجواز مجوز محیط زیست مجوز زیست محیطی ، رفع الایندگی یست محیطی محیط زیست صنعتی خرید و فروش انواع مجوزهای صنعتی ، واگذاری جواز صنعتی کارت شناسایی پروانه بهره برداری ، موافقت اصولی ، گواهی فعالیت صنعتی ، استقرار صنایع و واحدهای تولیدی ، اخذ جواز تاسیس داخل شهرک های صنعتی داخل و خارج از شعاع

توجه مهم و ضروری:

قبل از مطالعه و تماس، لازم به ذکر است که شرکت فردان فراگستر البرز، تولید کننده محصولات صنعتی نبوده و صرفا درحوزه مشاوره و خدمات به صنایع فعال می باشد.

لطفا به سایت شرکت فردان فراگستر البرز مراجعه نمایید.

www.fardanfara.com

------------------------------------------------------------------------------------------------

وبلاگ تخصصی محیط زیست شرکت فردان فراگستر البرز

www.fardanfara.persianblog.ir

-----------------------------------------------------------------

وبلاگ فیلم های آموزشی

www.fardanfara.blogsky.com

---------------------------------------------------------------


فهرست عناوین :

تعریفی مختصر از نفت .................................................. 1

نقش ترکیبات نفتی در آلودگی هوا................................... 1

برخی  راهکارها ..........................................................  2

اثرات اقتصادی انرژی بر محیط زیست................................  3

پالایشگاهها و واحدهای تصفیه مواد نفتی ........................  4

آلودگی آب توسط مواد نفتی ..........................................  5

سایر موارد ماثر در آلودگی نفتی آب ................................  8

آلودگی خاک ...............................................................  8

تعریفی مختصر از نفت

نفت ماده آلی مایع و سیاه رنگی است با بویی مخصوص که ماده اولیه آن عمدتا موجودات زنده ریزی بوده اند که امروزه به حالت شناور در آب دریا وجود دارند در فرآیند تبدیل مواد آلی به هیدروکربنها باکتری های غیر هوازی نقش اصلی را به عهده دارند .نفت خام با حفر چاههای عمیق از اعماق زمین خارج شده و به پاایشگاه برده میشود و در آنجا تصفیه شده و اجزاء مختلف آن مانند : بنزین ،گازوئیل ،سوخت کوره و قیر بدست می آید که هر کدام بسته به مصارفی که دارند ترکیباتی را تولید می کنند که در بخشهای بعد به آن اشاره می کنیم . 

نقش ترکیبات نفتی در آلودگی هوا

عوامل آلوده کننده هوا ناشی از مواد نفتی :

 مونوکسیدکربن :
  گاز سمی مونوکسید کربن بطور عمده مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنها بنزین می‌باشد. این خودروها مقدار زیادی گاز CO را از طریق لوله اگزوز وارد هوا می‌کنند.

 ازن :

  ازن که جز اصلی مه دود است، گازی است که از ترکیب اکسید نیتروژن و هیدروکربنها در حضور نور آفتاب بوجود می‌آید. در اتمسفر ، ازن بطور طبیعی به صورت لایه‌ای که ما را از اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند، وجود دارد. ولی زمانی که در سطح زمین تولید شود، کشنده است.

اتومبیلها ، کامیونها و ... یکی از اصلی ترین منابع ازن هستند.

پالایشگاههای نفت نیز سهم بزرگی در همین مساله دارند و نیمی از انتشار هیدروکربنها و نیتروژن در کشور آمریکا مربوط به آنهاست.


 دیاکسیدگوگرد :
  عمدتا مربوط به نفت کوره ( نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تاسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 اکسیدهای نیتروژن دار:

  بطور عمده مربوط به نفت کوره ، گازوئیل و مقدار کمتری مربوط به مصرف بنزین و نفت سفید است.

 هیدروکربن‌های سوخته نشده :
  عمدتا مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرف می‌کنند. نفت کوره و گازوئیل در این مورد سهم کمتری دارند.

 ذرات ریز معلق :
  به طور عمده از سوختن نفت کوره حاصل می‌شود.


CFC  ها :
CFC   ها موادی هستند که صدها مصرف گوناگون دارند . زیرا آنها تقریبا غیر سمی و مقاوم در برابر شعله بوده و به راحتی تجزیه نمی‌شوند . به خاطر چنین پایداری ، آنها تا 150 سال باقی خواهند ماند . گازهای CFC به آرامی تا ارتفاعات 40 کیلومتری صعود کرده و در آنجا تحت نیروی عظیم تشعشعات ماورای بنفش خورشید شکسته شده و عنصر شیمیایی کلر را آزاد می‌کنند . بعد از آزادی هر اتم کلر قبل از برگشت به زمین که سالها طول می‌کشد، حدود صد هزار مولکول ازن را از بین می‌برد . سه و شاید پنج درصد لایه ازن در سطح جهان تاکنون توسط گازهای CFC تخریب شده است . با از بین رفتن لایه ازن بیماری های پوستی ،آب مروارید ، درد استخوان و ...بوجود می آید .

 برخی  راهکارها :

  استفاده از سوخت CNG عمر موتور خودرو را افزایش می دهد.

CNG برخلا ف بنزین و گازوئیل به صورت گاز وارد موتور می شود لذا باتوجه به این که مایع نمی باشد، روغن روی رینگ و پیستون را نمی شوید، در نتیجه استهلاک موتور و هزینه های نگهداری آن کاهش می یابد.
با استفاده از سوخت CNG روغن موتور آلوده و رقیق نمی شود و خاصیت روان سازی آن برای مدت طولانی باقی می ماند.
علاوه بر این یک امتیاز مهم CNG این است که عاری از آلودگی است و چون عمدتا از متان تشکیل شده لذا ذرات و بخارات خروجی از اگزوز به صورت بخار آب و کسر کوچکی از منواکسید کربن است .

  سیستم جدید تلفیقی ( دو سوختی ) در خودروها شامل یک موتور بنزینی ، یک موتور الکتریکی و یک ژنراتور است که مصرف سوخت را تا یک دوم مصرف سوخت خودروهای معمولی کاهش داده و به نحو چشمگیری گازهای خروجی آلاینده را کم می نماید .

  همچنین گاز سوز کردن اتوبوسهای شرکت واحد ، افزایش وسایل نقلیه عمومی به تعداد کافی و برنامه ریزی برای ایجاد مترو ، تولید بنزین بدون سرب و استفاده از آن ، منع عبور و مرور وسایل نقلیه موتوری دودزا ، پیش بینی لازم برای متوقف سازی خودرو های فرسوده و گاز سوز کردن خودرو ها از جمله این روشها برای تقلیل آلودگی ناشی از سوختهاست .

اثرات اقتصادی انرژی بر محیط زیست

روند مصرف انرژی در ایران:

 آلودگی های هوای شهری ، باران اسید و گرم شدن عمومی هوای زمین مهمترین شکل اثرات مخرب زیست محیطی منتج از بخش انرژی است .

  در محدوده سال‌های ۱۳۵۴-۱۳۸۰مصرف داخلی تولیدات نفتی از ۱۷۲ معادل میلیون بشکه نفت  به ۳۹۳ معادل میلیون بشکه نفت و مصرف گاز از ۱۳ معادل میلیون بشکه نفت به ۲۴۲معادل میلیون بشکه نفت رسیده است در ۱۰ سال اخیر مصرف بنزین نسبت به سایر تولیدات نفتی افزایش بیشتری پیدا کرده است و تقریبا به دوبرابر رسیده است . مصرف سرانه انرژی کم و بیش نرخ ثابت فزاینده داشته است که در پی سال‌های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۹ این نوسانات به دلیل انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بوده است.
  برنامه کاهش آلودگی هوا (۱۳۷۴) و آیین نامه اجرایی آن (۱۳۷۶) که هدفش کاهش آلودگی ناشی از حمل و نقل، کارخانه ها، نیروگاه‌ها و بخش صنایع است، برای تهران بزرگ تدوین شده، اما اجرای آن بسیار ضعیف بوده است. شش آلاینده اصلی که همگی آنها می‌توانند سلامتی انسان را به مخاطره بیندازند و ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی هستند. عبارتند از: مونوکسیدکربن، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، ازن، ذرات معلق، هیدروکربن ها، ترکیبات عالی فرار غیرمتانی و سرب

این وضعیت سبب تراکم آلاینده ها، تشدید شرایط وارونگی دما و عدم وزش بادهای شدید جهت جابجایی آلاینده‌ها می‌شود. ارتفاع بالای تهران سبب پایین آمدن راندمان سوخت می‌شود که خود به مسأله آلودگی کمک می‌کند.

  در طی دوره ۱۴۰روز مشاهده، ۱۱۶۰ بیمار با مشکلات تنفسی و قلبی در پنج بیمارستان تحت معالجه قرار گرفتند. این بررسی نشان داد که سلامت افراد با غلظت دی اکسیدنیتروژن و دی اکسید گوگرد در ارتباط تنگاتنگ می‌باشد. ریسک مرگ و میر افراد با ذرات معلق مرتبط می‌باشد که جزئیات این ارتباط در پژوهشی که بر روی کیفیت هوای تهرا ن انجام شده به تفصیل بحث شده است. بر پایه بررسی‌هایی که در مکان‌های متفاوت انجام شده است، ۴۰۰۰ مرگ و میر در سال بر اثر آلودگی هوا در تهران رخ می‌دهد. علاوه بر این تعداد مشابهی نیز نمونه‌هایی که به بیماری سرطان ریه مبتلا شده اند و در معرض NO2 بوده اند، گزار ش شده است.
  بر مبنای نخستین گزارش ملی ایران به کنوانسیون تغییر آب و هوا یک ارزیابی از انتشار متان و دی اکسیدکربن تخمین زده شد و اثرات مخرب احتمالی بر گرمایش جهانی ناشی از سوختن گازهای سر چاه و همراه نفت برآورد گردید .

پالایشگاهها و واحدهای تصفیه مواد نفتی

  عمده پارامترهای آلاینده پالایشگاهها گاز SO2 وهیدروکربنهای  فرار است . شعاع پراکنش مواد آلاینده مزبور در پالایشگاهها حداقل تا 5کیلومتر برآورده شده. آلودگی ناشی از فعالیِِِِّت واحدهای تصفیه روغن موتور سوخته اغلب انتشار هیدروکربنهای آروماتیک ومواد نفتی فرار حاوی ترکیبات گوگردی و گازهای ناشی از واکنش H2SO4 با ناخالصیهای ترکیبات فلزی است که حداقل درشعاع 3-2 کیلومتری منتشر می شوند . آلودگی واحدهای تولید گریس و روغن های صنعتی بیشتر شامل مواد نفتی فرار بوده که شدت آن کم است آلودگی واحدهای قیر سازی ناشی از هیدروکربنها CO ، TSM ، SO2 و NOx می باشد .

آلودگی آب توسط مواد نفتی

  محیط زیست دریایی تحت تأثیر آلودگی نفتی قراردارد سالانه حدود۱/۲ میلیون بشکه نفت در آب‌های خلیج فارس تخلیه می‌شود. در این حجم آلودگی حدود ۴۹/۵درصد تصادفات تانکرهای نفتی ۱۹/۴درصد ناشی از نشست تجهیزات استخراج در قسمت‌های ساحلی و ۱۴/۸درصد ناشی از شسته شدن مواد نفتی از سطح شهرهای ساحلی گزارش شده است.     علاوه بر این ، اثرات زیست محیطی به حجم آب آزاد شده در این مناطق بستگی دارد. در ایران مناطق مختلفی نیز جهت اکتشاف و استخراج نفت خام در مناطق غیرساحلی شناسایی شده اند. حجم هیدروکربن‌های آزاد شده در خلیج فارس از دریای شمال بیشتر می‌باشد.

آلودگی با نشت نفت در دریا :

  مواد نفتی به مجرد ورود به دریا وارد فرآیند دگرگونی های فیزیکی ،شیمیایی و بیولوژیکی می شود .

  اولین و مهمترین این فرآیند ها توزیع فیزیکی به صورت گسترش در سطح آب ، تبخیر ،انحلال ، جذب شدن و رسوب شدن است :

گسترش در سطح آب :

  علت گسترش نفت در آب نیروی گرانشی و اختلاف فشار سطحی بین نفت و آب است .حرکت لکه نفتی در جهت حرکت آب گسترش می یابد که باد ها و جریانات هوایی نیز در این امر موثرند . حرکات امواج بوجود امده لایه نفتی راشکسته و منجر به تشکیل قطرات نفتی می شود .
تبخیر و تشکیل حبابهای هوا :

  تبخیر اجزاء فرار نفتی به سرعت انجام می شود . در نتیجه نشت نفت هیدروکربنهای سبک زودتر از هیدروکربنهای سنگین تبخیر می شوند بنابراین درجه تبخیر تابع درجه حرارت هواست . در مناطق گرمسیر مهمترین عامل از بین بردن نشت نفتی تبخیر آن است . همچنین مقدار چشمگیری از نفت نشتی از طریق فعالیتهای بادی و موجی به صورت پودر و حباب به اتمسفر منتقل می شوند .

انحلال :

  اجزاء سبک نفت کمی در اب محلولند و میزانی که میتوانند جذب اب شوند بسته به ترکیبات نفتی ، درجه حرارت باد و وضعیت دریا دارند . این مرحله زود شروع می شود ولی طولانی مدت است .در این مرحله اکیداسیون منجر به تشکیل اسیدهای چربی زا و الکل می شوند . هیدرو کربنهایی که نقطه جوش پایینی دارند مثل هیدرو کربنهای آروماتیک قابلیت حل بالایی دارند . 

تجزیه :

  قطرات نفت به هنگام پخش شدن در اعماق مختلف آب به صورت شیمیایی یا بیولوژیکی تجزیه میشوند . با این حال نفت موجود در قسمتهای پایین تر ممکن است دوباره به سطح آب برگردد . و اما در کف دریا تجزیه شیمیایی و میکروبی نفت دائما در جریان خواهد بود  اما دما و کسیژن کم این مراحل را کند کرده و نفت ممکن است برای سالها به صورت رسوب باقی بماند .

مایکرو ارگانیزمهای نواحی آلوده کم عمق در مقایسه با نواحی عمیق کمتر می توانند اجزاء نفتی را تجزیه کنند .

مصرف :

  مقداری نفت توسط اورگانیزمها مصرف میشوند یا به اجسام موجود در دریا می چسبند و مقداری نیز توسط حیوانات اعماق اقیانوس هضم می شوند . زئوپلانکتونها نیز در رابطه با تغذیه خود ، قطرات نفت و اجزاء نفتی حل شده را مصرف می کنند .

رسوب شدن :

  باقیمانده نفتی که تجزیه نمی شود ته نشین شده یا به طرف ساحل روان میگردد .

  قطرات نفت هموژنیزه شده با از دست دادن اجزاء سبک تر و جمع آوری ذرات دیگر مانند دانه های ماسه سنگین و ته نشین می شوند که در اینصورت مانند یک لایه نازک قهوه ای رنگ در کف دریا و دور از ساحل به صورت نوارهایی موازی با خط ساحل جمع می شوند .

تاثیر نشت نفت بر موجودات دریایی :

  در اثر نشت نفت اثرات مرگبارز زیر گزارش شده است :

جلو گیری از فتوسنتز در برخی گیاهان آبزی ، کاهش باروری ، جلوگیری از رشد ، کاهش شدت تنفس ،مسمومیت گتاهان وجانوران ، تغییرات در تغذیه و رفتار گروهی .

  میزان مسمومیت انواع گیاهان وجانوران دریایی بستگی به نوع نفت دارد به طور کلی مسمومیت های شدید بستگی به درصد اجزای هیدروکربورهای فرار نفت دارد .همچنین اجزاء سبکتر نفت سمی تر اند .

  در مناطق محدود انهدام ماهیان در اثر عدم امکان فرار از منطقه آلوده اتفاق می افتد و در دریای آزاد که امکان فرار وجود دارد تخمها و نوزادان قربانی می شوند .

  نفت پر و بال پرندگان را آلوده می کند و بنابراین از قدرت خشک ماندن و ضد رطوبتی آنها کم می کند . نفوذ آب در پرها از تغذیه کافی و پرواز مناسب می کاهد و باعث غرق شدن پرنده می شود . همچنین ممکن است سبب مسدود شدن لوله تنفسی در پرندگان شود که منجر به خفگی می گردد .گاهی نیز پرندگانی که در معرض آلودگیهای نفتی قرار می گیرند از خودن امتناع می کنند که در اثر بی غذایی زخیره چربی آنها تمام شده ونهایتا در اثر گرسنگی می میرند .

  هیدرو کربنهای مواد نفتی قادر ند پس از تغذیه به وسیله موجودات آبزی از دیواره دستگاه گوارش عبور کرده و برای مدت طولانی در آنجا باقی بمانند . اکثر مواد تشکیل دهنده نفت خام پس از ورود به ذخیره غذایی در بافتهای چربی موجودات آبزی تثبیت شده و از آن طریق به موجودات رده بالا تر منتقل گردد .

اثر بر پستانداران کنار در یا :

  برخی از پستاندارانی که در کناره دریا زیست می کند ممکن است در اثر آلوده شدن یا تغذیه نفت منهدم شوند و برخی در اثر عواقب جانبی از بین بروند . وضعیت محلی برخی از پستانداران مانند دلفین ها ، سمور دریایی و گاو دریایی ممکن است به شدت تحت تاثیر نشت نفت شدید قرار گیرند .

اثر نشت نفت بر اکو سیستم دریایی :

  در آب دریا و مخصوصا در رسوبات آن اورگانیزمها در دگرگونی اجزاء نفتی شرکت می جویند و خود در اثر تماس با نفت دستخوش تغییراتی می گردند . اصولا وجود اجزاء نفتی علاوه بر اثرات کوتاه مدت بر اورگانیزمها شرایط زیست محیطی را نیز تغییر میدهد . برای مثال وجود هیدروکربورهایی که کاملا اکسیده نمی شوند باعث:

  1. تغییرات PH ، ایجاد ترکیبات گازی ، میزان چسبندگی سطح آب می گردد .

  2. بر هم زدن نسبت میکرواورگانیزمها به ماکرو اورگانیزمها می گردد  

سایر موارد ماثر در آلودگی نفتی آب  :

  نشت و آلودگی نفتی تنها مسئول 10 درصد از میزان کل آلودگی نفتی حاصله در جهان است که از این مقدار نیمی مربوط به کشتی های نفتکش و نیمی ناشی از انفجار چاههای دریایی است . مابقی 90 درصد از کل آلودگی نفتی به طور طبیعی از عملیات روزانه ناشی از تردد کشتی های نفتکش و باربری ، حفاری و اکتشاف در آبهای دور دست ، فعالیت پالایشگاهها و انهدام ضایعات نفتی در دریا سر چشمه می گیرد . همچنین خالی کردن پس آبهای شیمیایی ، فاضلابهای صنعتی و نشت عمدی یا تصادفی هیدروکربور ها اقیانوسها را آلوده می کنند .

آلودگی خاک :

  زباله هایی که در خاک دفن میشوند حاوی مواد پلاستیکی ساخته شده از تر کیبات نفتی هستند که در طبیعت تجزیه ناپذیرند و بر خلاف مواد دیگر که توسط باکتریها تجزیه می شوند و قابل جذب برای ریشه گیاهان اند مواد پلاستیکی منافذ جذب آب در ریشه را گرفته و باعث قطع آب می شوند در نتیجه گیاه خشک می شود . پلاستیک موجود در زباله شهری 4.22 % می باشد .

قصد داریم تا با ارائه کیفیت ممتاز در تحقق نیاز های مشتریان اعتماد و اطمینان آنها را کسب نماییم

www.fardanfara.com

info@fardanfara.com

آدرس دفتر مرکزی : استان البرز - کرج - میذان آزادگان -نبش بلوار مطهری - ساختمان آذین پلاک 863 - طبقه اول واحد 1

شماره های تماس : 02632553595   : 09109463517  : 091256285 

/ 0 نظر / 38 بازدید